Jdi na obsah Jdi na menu
 


MEDITACE

Tchaj-ťi čchüan jsem začal studovat v Mezinárovní škole Tomasze Nowakowskeho. Velkým mezníkem byla pro mě práce na překladu knihy Wolfa Lowenthala Nic Vám netajím (česky vyšlo poprvé v Argu v roce 1999). Po jejím vydání nás Wolfe pozval na seminář ve španělské Lalitě. Účastnila se ho řada pokročilých studentů tchaj-ťi linie prof. Čenga z USA, Skotska, Francie a Španělska a nás natolik zasáhla hloubka relaxace a vnímavosti obsažené v jejich praxi, že jsme se rozhodli založit školu Plynoucí řeka tchaj-ťi a zvát učitele této linie do Prahy. Nejdříve to byl Jan Kauskas ze Skotska, později přední postava holandského tchaj-ťi Epi van de Pol.

Během let cvičení jsem si ale také uvědomil, že nechci být jakýmsi „evropským Číňanem“ a začal jsem zároveň paralelně studovat západní systémy práce s tělem jako například bioenergetiku, focusing, Alexandrovu techniku, Feldenkraisovu metodu, biologickou zpětnou vazbu, AVS technologie a další.

Jádrem mé současné praxe jsou čtyři hlavní principy a sice: relaxace, struktura, střed a mysl, které prolínají jak východními tak západními způsoby práce s tělem. Jsou ale také velmi dobře využitelné v psychoterapeutické praxi.

Více se o některých mých zkušenostech v této oblasti můžete dočíst ve čtvrté kapitole knihy Sítě vnitřního umění - Být tělem.

Od devadesátých let praktikuji  pravidelně také meditaci všímavos ti. Ta by podle mého názoru měla být součástí základního vzdělání každého člověka, protože rozvíjí koncentraci a uvědomění a prakticky neexistuje činnost, kterou by tyto schopnosti nezkvalitnily. Z hlediska psychoterapie pak učí meditace všímavosti jak být se sebou v atmosféře klidné a soucitné pozornosti. Meditace ale pomáhá také kreativitě, protože se jejím prostřednictvím dostáváme za navyklé a zautomatizované vzorce myšlení. A konečně - meditací můžeme získat a stabilizovat vhled do naší spirituální podstaty, což není záležitostí víry či vyznání, ale přímé zkušenosti. Více si o některých momentech této praxe můžete přečíst v eseji Já tomu říkám Zen, jak tomu říkáš ty?